Cykloturistika

Cyklistika bez námahy - v okolí Klínovce

Umožňuje poznat okolí Klínovce s minimem stoupání. Připraveno je pro 6 značených okruhů o délkách 10 až 20 km, které vedou například do města Boží Dar, Loučná pod Klínovcem a obce Suchá. Okruhy nabízejí nádherné výhledy do dalekého okolí Klínovce (viz. mapa).

 
Všechny okruhy mají start a cíl na vrcholu Klínovce, a to je i kouzlo Cyklistiky bez námahy, jelikož překonání těchto nejnáročnějších stoupání za vás obstarají obě sedačkové lanové dráhy na Klínovci.
 
 

Výlety v okolí Jáchymova 

 

Ostrov - Jáchymov 

9,4 km (náročná trasa)

0,0 Ostrov - druhé největší město okresu Karlovy Vary, bylo slovanskou osadou ohraničenou valy dosud zčásti zachovalými na obvodu zámeckého parku, ve kterém stojí letohrádek z r. 1683, dnes galerie umění. Zámek z r. 1691, spojený s Bílou branou a palácem princů.

2,6 Horní Žďár

6,0 Jáchymov - ázeňské město položené v příkrém údolí. Razily se zde proslulé šlikovské stříbrné tolary, jejichž jméno dalo základ dnešnímu americkému dolaru. V r. 1533 byl Jáchymov po Praze druhým největším městem v Čechách. Dokumentují to domy na náměstí s renesančními portály a klenbami. V budově královské mincovny muzeum. Šlikův hrádek se zachovanými částmi dvou věží a zbytku okrouhlé věže a bašty sloužil jako sídlo královských horních hejtmanů.V dolní části města jsou lázeňské objekty, kde se využívá radioaktivních pramenů k léčení pohybového ústrojí a nervových chorob. Pod Černým vrchem stanice lanové dráhy na Klínovec. Lanová dráha slouží k přepravě cyklistů i s koly.

8,6 odbočka k lanové dráze

9,0 dolní stanice lanové dráhy

Klínovecko-popovský okruh

45 km (náročná trasa)

0,0 Boží Dar

2,1 Božídarská rašeliniště - je největší přírodní rezervaci v Krušných horách. Naučná stezka je 3,2 km dlouhá a má 12 zastávek. Začíná zde i Blatenský příkop, který vedl přes Myslivny, Rýžovnu a Bludnou do dolů v Horní Blatné

4,4 Špičák - výrazná čedičová kupa s přídomkem Božídarský, bez rozhledu

7,6 Eduard - bývalý uranový důl s haldami hlušin, dnes biatlonové středisko se střelnicemi

18,9 Jáchymov - významné lázeňské město položené v příkrém údolí. Razily se zde proslulé šlikovské stříbrné tolary, jejichž jméno dalo základ dnešnímu americkému dolaru. V r. 1533 byl Jáchymov po Praze druhým největším městem v Čechách. Dokumentují to domy na náměstí s renesančními portály a klenbami. V budově královské mincovny muzeum. Šlikův hrádek se zachovanými částmi dvou věží a zbytku okrouhlé věže a bašty sloužil jako sídlo královských horních hejtmanů.V dolní části města jsou lázeňské objekty, kde se využívá radioaktivních pramenů k léčení pohybového ústrojí a nervových chorob. Pod Černým vrchem stanice lanové dráhy na Klínovec. Lanová dráha slouží k přepravě cyklistů i s koly.

40,8 Klínovec - 1 244 m.n.m., nejvyšší vrchol Krušných hor s 24 m vysokou rozhlednou z r. 1884 a horským hotelem. Opodál 80 m vysoká radiokomunikační věž. Sedačková lanovka z Jáchymova, dokončená v r. 1965, má 428 m převýšení.

44,6 Boží Dar

Mariánská - Horní Blatná - Pernink - Mariánská 

cca 36 km (náročná trasa) 

Mariánská – Abertamská křižovatka – Boží Dar – po č. 36 – Rýžovna – dále po č. 36 – odbočit na Blatenský vrch – zpět na č. 36 – Horní Blatná – Pernink – Abertamy – Abertamská křižovatka – Mariánská

Mariánská - Plešivec - Mariánská

cca 21 km (středně náročná trasa)

Mariánská – (případně zajížďka do biatlonového areálu Eduard) – Abertamská křižovatka – cyklotrasa č. 2198 – Pod Špičákem – č. 2002 – Vršek – U hájovny – chata Švýcárna – Plešivec – pokračovat po 2002, po cca 2km přijedeme na asfaltovou cestu, po ní doleva – křížení se zelenou – doleva po neznačené prašné cestě k hlavní silnici – u občerstvení U Jasanu doleva po 2198 – Mariánská

 

Jáchymov - Klínovec - Boží Dar - Mariánská - Jáchymov 

cca 18 km (nenáročná trasa)

Jáchymov radnice – po modré – Jáchymov lázně – po žluté – odbočka k lanové dráze – lanová dráha na Klínovec – Klínovec – Boží Dar – Abertamská křižovatka – Mariánská – Nové město – Jáchymov